Co mi pomáhá řídit Hranice

21.8. 2020 Jiří Kudláček 483x

Poměrně dlouhou dobu pročítám historii různých měst i států, které jsou úspěšnější než jiní. 

Lze se též ponaučit v životopisech lidí, jako byl například Steve Jobs (zakladatel Applu), Mark Zuckerberg (zakladatel facebooku), Larry Page (zakladatel Googlu) nebo hned vedle ve Vídni, kde dlouhá léta budoval toto město starosta Michael Haupl. Je zajímavé si také přečíst autobiografii izraelského premiéra Šimona Perese (premiéra i prezidenta státu Izrael), za jehož přispění se za 70 let své existence stal tento národ pokladnicí technického vědění a na poušti vybudoval silný a respektovaný stát.  V současnosti nelze opomenout  Elona Muska a další.

Jak tedy tito všichni fungují?

Představte si, že si doprostřed stránky uděláte malý bod a nazvete jej úspěch (cíl, výsledek, produkt, rozvoj města). Okolo tohoto bodu nakreslíte větší kroužek a nazvete jej překážky (vše co úspěchu nebo požadovanému cíli brání). Ten největší soustředný kruh bude složen z bodů, které jsou potřebné pro docílení úspěchu.  Vše začne fungovat, když dokážete propojit body velkého kruhu se středem a na každé spojnici překonáte překážky. Výsledná energie do centrálního bodu zajistí jeho funkčnost, tedy úspěch. Nepotřebujete tedy nic složitého, pouze vizi, jak vše propojit a veškerou energii soustředit na úspěch a cíl v čemkoli. Kvalitní lidé, peníze nebo konkrétní znalosti už jsou v tomto případě pouze jednotlivé  technikálie.

Stejným systémem se dnes snažím řídit město Hranice. Definoval jsem si, čím jsme omezeni.  Investiční prostředky mají svůj rámec.  Je nutné najít kolektivní shodu na vytyčení cílů. Realizace musí probíhat dle pravidel pro správu veřejných prostředků a hlavně je potřeba dělat to, co skutečně potřebují lidé našeho města a co je nutné pro jeho úspěšný rozvoj

Výhodu máme v tom, že rozpočet je pravidelně plněn příjmem za státního rozpočtu a my můžeme poměrně přesně plánovat. Máme otevřený systém požadavků (zásobník cílů), který neustále vyhodnocujeme a stanovujeme si priority. Lidé postupně začínají chápat, že pokud v rámci omezení finančních prostředků musíme upřednostnit nějakou havárii, nemůžeme logicky postavit dětem prolézačky či něco jiného, na co již finanční prostředky nejsou.

V daném systému je nutné též nastavovat dlouhodobé cíle, které zajistí údržbu stávajícího majetku a také podmínky pro ekonomické fungování oblasti. Od toho by tu měl být primátor, starosta, rada města včetně zastupitelstva.  Město Hranice má v těchto směrech zpracovány velmi rozsáhlé studie pro rozvoj města, sociální politiku a i například pro chytré technologie. Pokud něco z uvedeného začne být nefunkční, přestane se docilovat úspěchu a stanovených cílů. Nastartovat město k opětovnému růstu pak dá mnoho let zvýšeného úsilí. Vyhýbejme se tedy nekoncepčním populistům, kteří tento systém promyšleného plánování úspěšných neustále rozvracejí nebo pod pláštíkem velkých proslovů dokonce nerealizují.

Jiří Kudláček – kandidát na senátora okresu Přerovsko

Komentáře