Nehorázný dluh současné vlády

11.8. 2020 Jiří Kudláček 180x

Jako občan, jako ekonom i jako starosta města Hranic  jsem pobouřen současnou hospodářskou politikou naší vlády. Pro běžné lidi se to zdá složité, ale pokusím se to vysvětlit velmi jednoduše.

Rok 2019 byl hospodářsky velmi úspěšný.  Ekonomové tedy logicky  apelovali  :  „Měli bychom vytvářet rezervy a splácet státní dluhy.“

I přes tuto situaci si vládá  schválila pro rok 2020 schodek státního rozpočtu 40 miliard korun.  Je před volbami a tak je třeba rozdávat  plánovalo hnutí ANO – bude hůř.

Osobně jsem skutečně rád, že bylo přidáno učitelům i seniorům. Zaslouží si to. Otázka zní z čeho. Bohužel jako vždy na dluh. Nepodporujeme dostatečně hospodářskou činnost. Banky i zahraniční podniky nám vyvážejí zisk mimo republiku, velké firmy mají  centrály v daňových rájích  a o podpoře malého a středního stavu léta jenom žvaníme. Státní rozpočet tedy nemá dostatečné příjmy.

Seniorům bych doporučil, aby sledovali své nákupy potravin. Když jim tito populisté přidávají, už jim dávno těch pár stovek vzali v inflaci, tedy v cenách nákupu a výběru DPH. Nepřidávají vlastně nic, přerozdělují zdražování.

V prvém pololetí  letošního roku  vláda zmrazila hospodářskou činnost ČR s ohledem na COVID.  Okamžitě přišla s návrhem zvednout deficit, tedy dluh  ze 40 miliard na 500 miliard. Neměla pro to žádná data, žádnou skutečnou informaci, že bude potřeba zadlužovat tuto zemi a další generaci.  Předpokládané příjmy byly poníženy o 250 miliard a předpokládané náklady byly povýšeny o 250 miliard.  

Pan premiér Babiš prohlásil, že se z hospodářské krize, kterou sám nastavil  svými nepotřebnými opatřeními proinvestujeme.  Zároveň odebral investiční peníze obcím.  Jenom v Hranicích to dělalo 55 milionů korun.  Města se vzbouřila a tak bude část peněz obcím vrácena. My však dostaneme zpět pouze 20 milionů korun.

Co se skutečně stalo.  Místo posílení investičních rozpočtů obcí si pan Babiš přisvojil osobní pravomoc rozhodovat se svojí politickou armádou o tom komu co odpustí  za 250 miliard.  Proto ponížení příjmů.  Doufám, že jednou bude rozbor těchto odpustků proveden a někdo bude hnán k odpovědnosti.

Na straně nákladů si přisvojil pravomoc rozhodovat se stejnou skupinou lidí o tom  komu přispěje. Myslím, že pro pana  Babiše je rozdávání našich 500 miliard největší kšeft, který kdy udělal.

Tento nehorázný stav byl zdůvodněn podporou, kterou tento pán velkoryse poskytne subjektům dostatečně ohnutým v pase a samozřejmě vlastním firmám.  Pojďme drobně počítat. Živnostníků je přibližně milion. Z toho asi 600 tis. má živnost jako hlavní pracovní poměr. Kdyby všichni dostali 25 tisíc je to pouze 15 miliard. Dle mého průzkumu  podmínky podpory splnil tak jeden nebo dva z deseti. Státních zaměstnanců je asi 450 tis. Na růst platů o 5 tis. je tedy potřeba asi 3 miliardy. Bylo nutno ještě uhradit velkorysé nákupy zdravotnického materiálu z Číny a tak dle mého rozboru plyne, že deficit 40 miliard by měl stačit.
Nestačí a tak byl státní dluh zvýšen na 2,2 bilionů korun a osobní dluh každého z nás na 203 tis. Dále roste obslužnost dluhu, tedy úroky a ruce si mnou pouze banky, nikoli občan a naše děti.

Tento pán nás přišel zachraňovat, učit nás jak správně hospodařit, jak budovat a jak vyřešit například zajištění důchodového systému.   Bohužel,  teď už je to jenom snaha  koupit si  za naše peníze  voliče a udržet se ještě nějakou dobu u moci.

Jako kandidát na senátora našeho okresu Přerovsko nehodlám držet pusu.  

Komentáře